ASUS TUF Gaming VG27AQML5A Gaming Monitor 27-inch QHD Fast-IPS panel, 300Hz, 0.3ms , G-SYNC® compatible AMD FreeSync™ Premium
17.500,00 EGP
  • 27” QHD(2560 x 1440) Fast IPS panel with 300Hz refresh rate for fast paced gameplay
  • FreeSync Premium and G-Sync compatible delivers a seamless, tear-free gaming experience
  • DisplayWidget Center enables easy OSD access and monitor settings adjustments with a mouse
  • TUF Gaming A.I technology with AI-powered features to enhance users’ gaming experience
Add to wishlist
Categories: 1440p 2K, Monitors
Tags: 1440p, 2k, ASUS, GAMING, ips, TUF GAMING
Share: Facebook Twitter Tumblr Linkedin
Product brand
ASUS
View all products
Description
Additional information
Reviews (0)
Model
TUF Gaming VG27AQML5A
Display
Panel Size (inch) : 27
Aspect Ratio : 16:9
Display Viewing Area (H x V) : 596.74 x 335.66 mm
Display Surface : Anti-Glare
Backlight Type : LED
Panel Type : Fast IPS
Viewing Angle (CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
Pixel Pitch : 0.233mm
Resolution : 2560×1440
Color Space (DCI-P3) : 95%
Brightness (HDR, Peak) : 400 cd/㎡
Brightness (Typ.) : 300cd/㎡
Contrast Ratio (Typ.) : 1300:1
Display Colors : 1073.7M (10 bit)
Response Time : 1ms(GTG), 0.3ms(min.)
Refresh Rate (Max) : 300Hz
HDR (High Dynamic Range) Support : HDR10
Flicker-free : Yes
Features
GameVisual : Yes
Color Temp. Selection : Yes (4 modes)
GamePlus : Yes
HDCP : Yes, 2.2
Extreme Low Motion Blur : Yes
ELMB Sync: Yes
VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync)
GameFast Input technology : Yes
Shadow Boost : Yes
DisplayWidget : Yes, DisplayWidget Center
Low Blue Light : Yes
ASUS Power Sync : Yes
A.I. Assistant Technology : Dynamic Shadow Boost
Dynamic Crosshair
AI Visual
Audio
Speaker : Yes(2Wx2)
I/O Ports
DisplayPort 1.4 x 1 (HBR3)
HDMI(v2.1) x 2 (FRL)
USB Hub : 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Service Port)
Earphone Jack : Yes
Signal Frequency
Digital Signal Frequency : HDMI:30~223KHz(H) / 48~300Hz(V)
DP: 223~223KHz(H) / 48~300Hz(V)
Power Consumption
Power Consumption : <33W*
Power Saving Mode : <0.5W
Power Off Mode : <0.3W
Voltage : 100-240V, 50/60Hz
Mechanical Design
Tilt : Yes (+20° ~ -5°)
Swivel : Yes (+20° ~ -20°)
Pivot : Yes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment : 0~130mm
VESA Wall Mounting : 100x100mm
Kensington Lock : Yes
1/4″ Tripod Socket : Yes
Dimensions (Esti.)
Phys. Dimension (W x H x D) : 61.50 x 53.40 x 21.50 cm (24.21″ x 21.02″ x 8.46″)
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 61.50 x 36.70 x 5.40 cm (24.21″ x 14.45″ x 2.13″)
Box Dimension (W x H x D) : 81.80 x 47.50 x 15.80 cm (32.20″ x 18.70″ x 6.22″)
Weight (Esti.)
Net Weight : 5.8 kg (12.79 lbs)
Net Weight without Stand : 3.6 kg (7.94 lbs)
Gross Weight : 8.0 kg (17.64 lbs)
Accessories (vary by regions)
Warranty Card
Quick start guide
Power cord
L-shaped Screwdriver
DisplayPort cable
Certificate
G-SYNC Compatible
AMD FreeSync Premium
VESA AdaptiveSync Display 300Hz
TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
Brand
ASUS
Monitor Panel Type
IPS
Monitor Refresh Rate
300HZ
Monitor Size
27″-28″ INCH
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ASUS TUF Gaming VG27AQML5A Gaming Monitor 27-inch QHD Fast-IPS panel, 300Hz, 0.3ms , G-SYNC® compatible AMD FreeSync™ Premium” Cancel reply